Yildirim Beyazit Mah. Asik Veysel Bulv. ERU TGB 4. Bina, No: 67-3/41, 38039, Melikgazi/ Kayseri
Fabrika: Mimarsinan Organize San. 25. Cad. , No:5 Melikgazi / Kayseri
info@fotonik.com.tr satis@fotonik.com.tr
+90 (533) 479 98 19 Tel-Fax: 0 352 502 02 50
Sosyal Medya

DMX Projeleri

Foton kelime anlamı olarak ışığın enerji taşıyan en küçük birimidir. FotonİK kelimesinin sonundaki İK takısı ise ElektronİK, PlazmonİK vb. teknolojilerde olduğu gibi “foton” üretmek, iletmek, dağıtmak ve fotonları kullanarak birtakım uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla kullanılan teknolojilere verilen addır. Lazerli sistemler, ışık ve aydınlatma teknolojileri, yeni nesil ekran teknolojileri, plazmonik temelli sensörler, dedektörler gibi birçok farklı teknoloji alanını kapsayan FOTONİK TEKNOLOJİ’lerinde mühendislik ve Ar-Ge hizmetleri sunmayı hedefleyen firmamızın ismi FOTONİK TEKNOLOJİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş. olarak belirlenmiştir.

Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş., 2012 yılı mayıs ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile kurulmuş, Ar-Ge faaliyetlerine Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Erciyes Teknopark A.Ş.’de yer alan laboratuvarlarda, üretim faaliyetlerine ise Mimarsinan Organize San. Bölgesi, 25. Cad.’de yer alan 1.400 m2’lik kapalı alanda çalışmalarına devam etmektedir. 2018 yılı itibari ile firmamız öncelikle Ankara ve İstanbul satış ve pazarlama ofislerini hayata geçirmiş ardından da uluslararası bir teknoloji firması olmak için çalışmalarına başlamıştır. Bu amaçla, Avrupa ağını merkezi Hollanda’da bulunan satış temsilcisi ve teknik destek ekiplerimizin görev aldığı şubemiz tarafından koordine etmeyi, satış temsilcilerimizle Avrupa ülkelerine satış ve pazarlama hizmetleri vermeyi planlamaktayız. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki operasyonlarımız ise Riyad Merkezli olarak koordine edilecektir. Yurt içinde ve yurt dışındaki merkezlerimizin tamamında görev yapmakta olan ekibimizin büyük bir bölümü Mühendislik Lisans derecesine sahip olup, arkadaşlarımızdan birçoğu lisansüstü eğitimlerine devam etmektedirler.

Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş. olarak bugüne kadar biyosensör olarak kullanılabilecek nanoanten dizileri (patentli) ve bu çipleri sensör olarak kullanarak laboratuvar ortamına gerek duymaksızın analizler yapabilen taşınabilir Lab-on-a-chip cihazları (patentli), lazerli malzeme farklılıklarını algılama sensörü (patentli), LIDAR – Light Detection and Ranging olarak tanımlanan bir lazer alan tarama cihazı, infüzyon ve perfüzyon pompaları, araç üzeri reklam tabelası olarak kullanılabilecek LED ekranlar, insan odaklı LED’li aydınlatma sistemleri, LED’li sera aydınlatma armatürleri ve PCB kazıma yapabilen mini CNC tezgah gibi Ar-GE projeleri başarıyla tamamlanmış ve satışa sunulmuştur. Firmamız fotonik teknolojileri olan lazerli sistemler ve sensör teknolojileri üzerine Ar-Ge çalışmalarına devam etmektedir. Fiber lazerli metal kesme tezgahlarının rezonatör kısmının üretimi için Amerika Birleşik Devletleri Boston merkezli bir start-up firması olan Somerville Laser Technology (SLT) ve Raycus Firmaları ile ortak çalışmalar yapmaktadır. Nanoteknoloji ile üretimi yapılan rezonatör modüllerinin fiber-coupled hale getirilmesi ve komple sistem olarak tasarlanması üzerinde projeler geliştirmektedir. 400 W’lık CW bir fiber rezonatör geliştirmiş olan SLT ile endüstriyel uygulamalar geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktayız. Firmanız Raycus firmasına ait fiber-coupled olarak tak kullan bir sistem olarak piyasaya sunulan fiber lazer rezonatörlerinde 25 W-12 KW’lık arasında değişen güçteki birçok ürünün satışını ve teknik destek hizmetini vermektedir.

Elektrik aydınlatma ve inşaat sektöründeki uygulamalarımızı Ankara merkezli firmamız olan Renk Proje Elektrik Elektronik İnş. San. Tic. A.Ş. firması ile gerçekleştirmekteyiz. Renk Proje daha çok aydınlatma proje uygulamalarına odaklanmış durumdadır. Fotonik Teknoloji ve Mühendislik San. Tic. A. Ş. olarak fotonik araştırma alanlarından olan otomotiv aydınlatma, sensör teknolojileri, UV, VIS, IR LED ve lazerler gibi ışık kaynakları, UV-IR fotodedektör ve kamera gibi görüntüleme teknolojileri, medikal diagnostik bileşenleri gibi geleceğin teknolojilerinde araştırmalar yapmak ve buna yönelik makine-teçhizat ve insan kaynakları alt yapısını oluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.